Huba, małopolskie

Wieś nieznana

Huba leży na południowych stokach Kotelnicy w paśmie Gorców. Liczy sobie 40 domów, z czego kilka nie jest zamieszkiwanych przez stałych mieszkańców. Na stałe zamieszkuje tu niewiele ponad 100 osób. Ulokowana wysoko w górach, obecnie ma niepowtarzalną i rozległą panoramę.

Wieś została założona na początku XVII wieku i była częścią starostwa czorsztyńskiego. Z niewiadomego powodu wieś została ulokowana z dala od dróg, a co najdziwniejsze ulokowano ją z dala od potoków i rzeki. Z tego też powodu, tutejsza ludność zawsze borykała się z niedostatkiem wody. Problem ten rozwiązany został dopiero w latach 50-tych XX w. Mieszkańcy Huby w czynie społecznym wybudowali wodociąg i była to pierwsza wieś w powiecie nowotarskim, która posiadała własny wodociąg.
Pierwszymi mieszkańcami wsi byli członkowie 4 rodzin – rodzina Plewów, Kubiczów, Bednarczyków i rodzina Płonkowskich. Nazwiska zostały wymienione nie bez kozery. Otóż do wieku XIX chłopi nie posiadali nazwisk, tak jak w dzisiejszym ich znaczeniu. Były to raczej przydomki służące panu do rozróżnienia swoich chłopów i nie zawsze były one dziedziczone.
Czasem, tak jak to było we wsi Huba, przydomki wskazywały na profesję wykonywaną przez dane osoby. Dzięki temu wiemy czym zajmowali się pierwsi mieszkańcy Huby i tak Plewowie uprawiali pola i obsiewali je najczęściej owsem. Kubicze zajmowali się wyrębem lasu i pozyskiwaniem drewna. Bednarczyki produkowali beczki, cebrzyki, wiadra, konwie itp. Najciekawszym zajęciem parali się Płonkowscy, produkowali bowiem rozpałkę, bez której nie mogło się w tamtych czasach obejść żadne gospodarstwo, a ta rozpałka to nic innego jak hubka. Hubkę uzyskiwało się poprzez przerób huby zbieranej w okolicznych lasach. Zbierano z buków odpowiednich rozmiarów huby, nie mogły być zbyt wielkie i zdrewniałe jak również nie mogły być zbyt małe i mięsiste, następnie huby gotowano nawet 70 godzin. Po ugotowaniu były odsączane i specjalnymi rozbijarkami były tłuczone na miazgę, suszono je i znów rozbijano do czasu aż uzyskano materiał o konsystencji waty. Tak spreparowana huba służyła do rozniecania ognisk albo można było zwyczajnie odpalić sobie fajeczkę. Oczywiście trzeba było mieć jeszcze do kompletu krzesiwo.
Od tej właśnie profesji rodzinnej Płonkowskich, Huba zawdzięcza swoją nazwę.
Dzięki zaś kaprysowi starostów czorsztyńskich Huba ulokowana wysoko w górach, obecnie ma niepowtarzalną i rozległą panoramę. Widać stąd pasmo Lubania, pasmo Pienin z Trzema Koronami i Wysoką. Widać też całe Pasmo Tatr (Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie). Od zachodu panoramę zamyka Babia Góra, a na północnym – zachodzie Turbacz.
U stóp Huby pięknie skrzy się tafla Zalewu Czorsztyńskiego, widać też zasilające zalew rzeki Dunajec i Białkę .
Huba, oprócz niepowtarzalnych widoków może dać też ciszę i spokój, nie przebiega tędy żadna przelotowa trasa, jedynie wygodna szeroka droga asfaltowa prowadząca do wsi.
Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Państwa, że warto zboczyć z utartych szlaków i odwiedzić wieś Hubę, aby zachwycić się malowniczym widokiem w ciszy i spokoju.
Zapraszam, Zbigniew Konopka www.karolina.civ.pl
Huba – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Huba jest to najmniejsza wieś w gminie Czorsztyn.
W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

Według danych z roku 2002, gmina Czorsztyn ma obszar 61,72 km kw., w tym:
- użytki rolne: 47%
- użytki leśne: 46%

Okolice Huby, polecane są na wypoczynek ze względu na swoje górskie walory, dostęp do wielu szlaków turystycznych i pięknych widoków. Huba to również świetne miejsce początkowe na rowerowe wyprawy górskie.
- Zamek w Czorsztynie (odległość 11 km) - ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
- Pieniński Park Narodowy - Dla turystów udostępniono 35 km szlaków. Zalicza się do nich również stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca (jego trasę można przejść także pieszo Drogą Pienińską). Dla turystów przygotowano galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy. 53% powierzchni parku to własność Skarbu Państwa, reszta to tereny prywatne na których prowadzona jest działalność gospodarcza.
- Zbiornik Czorsztyński (tzw. Jezioro Czorsztyńskie) – zbiornik wodny na rzece Dunajec, powstały przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Możliwości retencyjne zbiornika są różnie oceniane. Zlewnia Dunajca w części przed zaporą to ok. 1000 km kwadratowych, natomiast zlewnia poniżej zapory to aż 4360 km kwadratowych, co oznacza, iż ilość wody z opadów spływających do Dunajca powyżej zbiornika jest nieznacząca w porównaniu do ilości opadów spływających do Dunajca poniżej zbiornika.

Szlaki turystyczne (stan na 2007 r.):
- 14 szlaków turystyki pieszej o łącznej długości 63,3 km
- 9 szlaków spacerowych o łącznej długości 38,7 km
- 7 szlaków turystyki konnej o łącznej długości 62,9 km
- 7 szlaków turystyki rowerowej o łącznej długości 55,4 km
- 8 ścieżek edukacyjnych o łącznej długości 41,6 km

Hubianski